katerina.kalacova@gmail.com +420 604 106 906

Rozhodli se zvýšit si kvalifikaci dalším studiem? A pracujete při tom? Nebo podnikáte? Pak jistě víte, že času nazbyt moc není, musíte ho rozdělit mezi práci, rodinu a další aktivity a prioritu má úplně všechno.

Znáte to: na začátku má člověk spoustu chuti a ideálů. Dodělám si titul, rozšířím znalosti, papír se bude hodit. Nicméně čas utíká, termín odevzdání se blíží (to v lepším případě), nebo naopak vzdaluje (to v tom horším, pokud vás nic netlačí) a vy začínáte mít pocit, že práci nikdy nedopíšete, a tím ztratíte několik let úsilí, zahodíte vynaložený čas a energii a v neposlední řadě i peníze, které jste do studia a jeho dokončení investovali. Začnete propadat panice a říkáte si „teď, nebo nikdy”.

 

Ale jak se k tomu „teď” dokopat?

 

Diplomová, rigorózní či disertační práce jsou taky projekty. Mají svůj začátek, konec a cíl, vstupy v podobě vašich znalostí, času, použité literatury a investovaných peněz a výstupy v podobě svázaného a odevzdaného díla. Jedná se o jednorázovou záležitost, jejímž cílem je přinést něco nového.

 

Pojďme si tedy říct, jak na to.

 

Ať už se psaním začínáte, nebo jste rozepsané dílo právě oprášili a chystáte se ho dokončit, postup je stejný.

 

1. Nastavení cíle

Na začátku je potřeba zamyslet se nad tím, co vlastně má být tím vaším cílem. Čím přesněji si jej stanovíte, tím líp se vám pak bude plnit.

Už jsme si říkali, že cíl by měl být SMART. Cílem při psaní akademické práce tak může být např.

– 30/6 budu mít 130 stran hrubého textu (bez/včetně příloh)
– 30/6 odešlu emailem hotový text (X stran, X příloh) profesoru Novákovi k připomínkám
– 30/6 odevzdám 3 ks svázané práce na studijní oddělení, apod.

Tip: Nezapomeňte si položit otázku „Proč to celé vlastně dělám?” a taky si na ni upřímně odpovědět. Třeba nakonec zjistíte, že to vůbec dělat nechcete.

 

2. Analýza zdrojů a potřeb

Jinak řečeno, co všechno budu potřebovat, abych to na(do)psala a co mám k dispozici.

Vymezte si hodinku času a udělejte si brainstorming sami se sebou. Můžete si vzít barevné lepíky (post-it-notes) a napsat na ně všechno, co vás napadne, co byste mohli při psaní práce potřebovat. Žádná myšlenka není hloupá, v první fázi nepřemýšlejte nad logikou věci. Prostě pište.

V další fázi lepíky roztřiďte do skupin podle podobnosti témat:

Čas – kolik ho budu potřebovat? Jaké aktivity mám a které mohu obětovat? Kdy se mi nejlíp píše?
Informace – vím, co potřebuji? Kde je seženu? Na internetu? V diskusních fórech?
Literatura – vím, co potřebuji? Kde ji seženu? V knihovně? U přátel? V obchodě? Na internetu?
Lidé – kdo mi při psaní pomůže? Koho budu potřebovat? Oponenti, poradci, podporovatelé, manželka-zásobovač.
Místo – kde budu psát? Doma? V práci? V kavárně? Kde ještě?
Další…

A ve fázi poslední si to všechno zapište.

 

3. Analýza činností

Udělejte si brainstorming č. 2. Tentokrát se zaměřte na to, jaké jednotlivé kroky musíte udělat, abyste práci dopsali.

Jaké činnosti vás v rámci práce čekají?
Jakou strukturu bude práce mít?
Jak bude dlouhá? Kolik bude mít kapitol?
S kým se budete muset sejít, kde a jak?
Jakým způsobem budete komunikovat?
Kdo vám udělá korekturu?
Kde necháte práci svázat?

A opět si vše zapište.
 

4. Rozplánování práce (časový harmonogram)

Vyberte si způsob, jakým budete sledovat časovou linku vaší práce.

Někomu stačí tužka-papír, někdo dává přednost sofistikovanějším elektronickým nástrojům. Jednoduchou cestou je Google kalendář, je přehledný a máte ho po ruce všude, kde se připojíte k internetu. Pokud už používáte osobní Google kalendář, propojte je dohromady a barevně odlište.

Začněte od konce – vezměte termín CÍLE a odečtěte týden (to proto, abyste měli časovou rezervu pro případ, že se s psaním z nějakého důvodu opozdíte).

Pak vezměte výchozí bod – začátek.

A mezi tyto dva termíny si naplánujte pracovní bloky (př. pondělí 15-17 hod), rozvrhněte schůzky se školiteli či oponenty (př. středa 4. 4., 15 hod) a stanovte milníky, do kterých dokončíte jednotlivé, předem naplánované části (př. k 15. dni v měsíci napsáno 20 dalších stránek).

Postup si samozřejmě můžete upravit podle svých představ, každému vyhovuje něco jiného. :-)

 
5. Psaní práce

Pusťte se do toho. :-) Akademické dílo je živý organismus, v čase se vyvíjí. Nebojte se proto pravidelně svou práci revidovat a váš cíl případně přizpůsobit.

Nastavte si pracovní rytmus. Můžete se třeba domluvit s kamarádem, kterému budete odesílat sms zprávy, na začátku a na konci pracovního bloku. Cílem je dostat se do rutiny, nastavit si systém a zvyknout si na něj.

Tip: pokud vás tlačí čas, zamyslete se nad tím, jak moc dokonalá práce musí být, aby splnila zadané požadavky, ale nepřivedla vás k šílenství. Nesnažte se o perfekcionalismus, hledejte zvládnutelné a minimálně kvalitní řešení.

 
6. CÍL

Blahopřeji! Jste v cíli. :-)

 

7. Zpětná vazba

Je na čase projekt uzavřít a říct si, co se povedlo a co se nepovedlo. Věřte mi, zpětná vazba je důležitá. Pomůže vám zhodnotit celé vaše úsilí, uvědomíte si, jak jste si vedli a pak to celé můžete uložit do svého archivu v hlavě.

Co se povedlo? Proč?
Co ne nepovedlo? Proč?
Co jsem mohla udělat jinak?
Co můžu využít ve své další práci?
Jaký mám z toho všeho pocit?

 

7. Ocenění

Tento bod považuji za klíčový. V průběhu celého projektu se nezapomeňte pravidelně oceňovat za výdrž a dosažené (průběžné) výsledky. Nečekejte až na konec, chvalte se i za maličkosti. Pomůže vám to posílit vaši vnitřní motivaci! :-)

 

A co ještě pomůže?

 

Parťák. Sežeňte si někoho, kdo vás na vaší cestě doprovodí. Kdo vás bude podporovat, komu budete skládat účty a kdo vám v případě, že budete ztrácet světlo na konci tunelu, podá lucernu.

Že někoho takového nemáte? Ale máte! Najměte si externího projektového dotahovače. Bude splňovat všechny body popsané výše, přizpůsobí se vašim potřebám a do cíle vás dostane.

 

Nevěříte, že to funguje? Přečtěte si, jak moc se ulevilo klientům, kteří službu využili!

  •  
  •  
  •  
  •  
  •